Fraud Blocker Üniversite mezuniyeti gerekiyor mu?
1.Ünite - 6.Ders

Üniversite mezuniyeti gerekiyor mu?

Üniversite ile ilgili değinmek istediğim birkaç konu daha var. Videoda hepsinden bahsetmedim çünkü süre çok uzayacaktı. Soru cevap şeklinde diğer konulara değinelim.


Yazılım geliştirici olmak isteyen birisi üniversiteye gitmeli mi gitmemeli mi?

Videoda yazılım geliştirici olmak ile üniversite mezuniyeti arasında bir ilişki olmadığını söyledik. Nedenlerinden bazılarını sıraladık; müfredatın uygun olmadığından, eğitimin sistematik olmadığından ve dersi anlatan kişilerin konuya yeterince hakim olmadığından bahsettik.

Peki bu durumda üniversiteye gitmeli miyiz?

Cevap: Evet. Eğer imkanınız varsa, üniversiteye gitmelisiniz. Üniversiteye gitmek sosyal zekanızın gelişmesine katkı sağlar. Sosyal zeka derken şunları kastediyoruz; iletişim becerinizin gelişmesi, insanlarla birlikte çalışabilme yeteneği vb. şeyler. Bunların dışında üniversite ortamında sizden düşünsel ve kültürel olarak farklı olan pek çok insan ile de diyaloga giriyorsunuz. Tüm bunlar sizin olgunlaşma sürecinize katkı sağlayacak şeyler. Ben böyle söylediğimde bazı kişiler; "Ben zaten sosyal bir insanım, çevrem geniş, türlü türlü insan ile dialoga girdim." diye düşünüyorlar. Ancak "üniversite ortamı/havası" dediğimiz o kavram daha farklı ve geniş kapsamlı bir kavram. Kafanızda sadece "sosyalleşmek" kelimesi ile ilişkilendirmeyin.

Üniversiteye gidecekseniz, bölüm tercihi yaparken şuna dikkat etmelisiniz; okuyacağınız bölümde yazılım ile ilgili ders sayısı mümkün olduğunca fazla olmalı. Okuldaki derslerden size büyük bir fayda gelecek anlamında söylemiyorum bunu. Ama en azından, zaten ilgileneceğiniz bir alanla ilgili derslere maruz kalmış olursunuz.

Ve yine aklınızda yurt dışında bir üniversitede okumak fikri de bulunsun. Çünkü benim videoda bahsettiğim durumlar ülkemizdeki üniversiteler için geçerli. Yurt dışında teknik anlamda çok iyi eğitim veren okullar olabilir.

Sonuç olarak eğer imkanınız varsa üniversite okuyun. Ancak unutmayın ki üniversite sizi yazılım geliştirici yapmayacak. Sizi yazılım geliştirici yapacak şeyler; motivasyonlu bir şekilde çalışmanız, çok iyi hazırlanmış eğitimler almanız, bol bol pratik yapmanız, teknik kitaplar okumanız, başka insanların yazdığı kodları ve projeleri incelemeniz, projeler geliştirmeniz vb.

Üniversitenin yazılım öğrenme anlamında hiç mi katkısı yok?

Elbette istisnai durumlar olabilir. Okulda yazılım ile ilgili bir ders alırsınız. Hoca konuya çok hakimdir ve çok iyi anlatıyordur. Bu ders sayesinde bir şeyler öğrenirsiniz, size bir faydası olmuş olur. Mesela benim aklıma gelen okulda aldığım "Şifrelemeye Giriş" dersi var. Doğrudan bir yazılım dersi değildi. Matemetik ve şifreleme ile ilgiliydi. Ve benim için bu ders çok faydalı olmuştu.

Ancak okuldaki birkaç dersin bize fayda sağlaması, yazılım öğrenme açısından okullardaki genel durumun kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

WhatsApp