- Sıkça Sorulan Sorular -

Bu kurs kimlere yönelik?

Bu kurs yazılım geliştirme/programlama alanında hiçbir bilgisi olmayan ve sıklıkla "Yazılıma/programlamaya nereden başlayabilirim?" şeklinde sorular soran kişiler için hazırlanmış bir başlangıç eğitimidir. Öğrenci olabilirsiniz. Çalışan veya çalışmayan bir kişi olabilirsiniz. Mesleki durumunuzun hiçbir önemi yok. Yazılım geliştirici olma yolunda ilerlemek istiyorsanız; bu kurs sizin için çok iyi bir başlangıç olacak.

Neden bir başlangıç kursuna ihtiyaç var? Niçin doğrudan bir programlama dilini öğrenmeye başlamıyoruz?

Programlamayı öğrenme sürecinde ilk olarak, temel kavramların ve programlama dillerinde ortak olarak bulunan ögelerin iyi bir şekilde öğretilmesi gerekiyor. Ayrıca kişilere algoritma geliştirme becerisinin de kazandırılması gerekiyor. Bir başlangıç eğitimi almadan, doğrudan bir programlama dilini öğrenmeye başlayan kişilerin büyük çoğunluğu zorluk çekiyor. Çok fazla sayıda insanın yazılım öğrenmeye heves edip, kısa süre sonra bu isteklerinden vazgeçmelerinin nedenlerinden birisi de temel konuların atlanması ve sistemsiz bir şekilde yol alınmaya çalışılması. Bu nedenle temel konuların iyi bir şekilde anlatılması yani programlama mantığının öğretilmesi son derece önemli.

Ben zaten biraz programlama biliyorum. Okulda göstermişlerdi. Buna rağmen bu kursa katılmalı mıyım?

Okulda aldığınız veya alacağınız yazılım eğitimleri bizim için bir ölçüt değil. Çünkü okuldaki eğitimin kalitesi çoğunlukla iyi olmuyor ve çok yüzeysel bir anlatım yapılıyor. 1.Ünitenin 6.dersinde bu konu ile ilgili detaylı olarak konuşuyoruz zaten. Şuna emin olabilirsiniz; okulda 1 sene boyunca Programlamaya Giriş-1 ve Programlamaya Giriş-2 derslerinde edindiğiniz toplam bilginin kat kat fazlasını bu kurstan alacaksınız.

YouTube kanalımızdan öğrencilerle yaptığımız röportajları izleyebilirsiniz. Özellikle üniversitede yazılım eğitimi almış ve sonrasında bizim eğitimimize katılmış olan öğrencilerin söylediklerini dinleyebilirsiniz.

40 yaşındayım. Programlamaya başlamak için geç mi kaldım?

Kime göre geç, neye göre geç? 40 yaşındaki halinizi 50 yaşınızdaki halinizle kıyaslarsak eğer; 40 yaş çok erken bir yaş. Öğrenmeye başlamak için geç kalmak diye bir durum olamaz. Şunu unutmayalım ki 2 sene önce programlama öğrenmeye başlasaydınız, şu anda yazılım geliştirme alanında önemli bir tecrübeniz ve bilginiz olacaktı. İşte 2 sene sonra yine aynı cümleyi kurmamamız için şu anda programlama öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kurs ücretli mi?

Evet kurs ücretli. Kaliteli ve özgün bir eğitim oluşturmak ciddi ölçüde emek isteyen bir iş. Müfredatın oluşturulması, kursun kafada kurgulanması, kursta yapılacak örneklerin belirlenmesi, her bir dersin ne şekilde anlatılacağının planlanması, ders çekimleri vs. bunlar çok zaman alıcı süreçler. Tüm bu işlerle uğraşırken başka bir iş yapılması çok zor. Yani eğitim çekmeye başladığınızda tüm vaktiniz bu işe gidiyor. Bu nedenle bu işten bir gelir elde edilmesi gerekiyor. Ortada çok ciddi bir emek ve aylar(9-10 ay) süren bir çalışma var.

İnternette her şey var zaten. Neden ücretli olan bir kursa para vereyim ki?

Burada söylenmesi gereken 2 tane önemli şey var. Birincisi; insanlar aradıkları bilgi internette olmadığı için değil, öğrenme sürecini kısaltmak için kursa giderler. Kaliteli kurslar sayesinde öğrenme süreci ciddi biçimde kısalır. Örneğin; kendi başınıza 8-9 ayda geleceğiniz seviyeye iyi hazırlanmış bir kurs ile 2 ayda gelirsiniz. İyi hazırlanmış bir eğitim süreci ile motivasyonunuzu ve enerjinizi doğru biçimde kullanmış olursunuz.

Bir diğer konu ise, yazılım sektöründe 4 tane çeyrek 1 tane tam yapmaz. Kaliteli bir eğitimin yerini, üstünkörü hazırlanmış 3-4 tane eğitim ile dolduramazsınız. Kaliteli ve sistematik bir eğitimin size sağlayacağı faydayı, tek başınıza ilerleyerek elde etmeniz pek kolay değil.

Yazılıma yeni başlayacak bir kişinin internet üzerindeki ücretsiz kaynaklardan kendi kendine ilerlemeye çalıştığını düşünelim. Bu durumda bu kişi programlamaya giriş eğitiminden alınacak olan faydanın aynısını alabilir mi? Mümkün değil. Yazılıma yeni başlamış bir kişi hangi konuları hangi sırada öğrenmesi gerektiğini nereden bilsin? Hangi uygulama sorularını hangi sırayla çözmesi gerektiğini nereden bilsin?

Programlamaya giriş eğitimine katılmadan önce okulda yazılım dersleri alan, farklı eğitim platformlarından eğitim alan veya kendi kendine belirli bir noktaya kadar ilerleyen pek çok öğrencimiz var. Öğrencilerimizden Hasan Can ile yaptığımız röportaj veya Ümit ile yaptığımız röportaj bu duruma örnek olacak röportajlar. Şunu anlatmak istiyoruz; kaliteli bir yazılım eğitimi söz konusu olduğu zaman, alternatif yöntemlerle o eğitimin yerini doldurmanız pek kolay olmaz.

Neden bu kursu satın almalıyım? Bu kursun diğer kurslardan farkı nedir?

Bildiğim ve hakim olduğum bir konuyu karşımdaki insana çok iyi bir şekilde aktarabilirim. Anlatma ve öğretme becerim güçlüdür. Eğitim oluşturma konusunda da detaycı bir yapım var. Eğitim işinin sistematik ve akademik yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kursu diğer kurslardan ayıran en belirgin farklılık; detaylı ve sistematik bir anlatıma sahip olan bir kurs olmasıdır.

Bu kursu bitirdiğimde uygulama geliştirebilir seviyeye gelecek miyim?

Hayır. Bu kurs bir başlangıç kursu ve yazılım geliştirici olma yolculuğunun birinci basamağını oluşturuyor. 1.Ünitenin 7.Dersini izlerseniz eğer, bu kursun yazılım öğrenme sürecindeki rolünü daha iyi kavrayabilirsiniz.

Satın almadan önce bazı dersleri ücretsiz olarak izleyebilir miyim?

Evet, kursu satın almadan önce ücretsiz olan dersleri izleyebilirsiniz. Menü üzerinden "Eğitim içeriği" sayfasına gittiğinizde, "Müfredat" başlığı altında üniteleri ve dersleri göreceksiniz. Her bir ünite başlığına tek tek basarak o üniteye ait dersleri listeleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak izleyebileceğiniz derslerin yanında turuncu renkli hediye ikonu bulunuyor. Bu derslerin üzerine tıkladığınızda dersin videosu açılacaktır.

Öğrenciler için kurs fiyatında indirim var mı?

Kursun kalitesine, içeriğine ve sağladığı faydaya göre, kursun fiyatı zaten çok uygun. 65 saatlik bir içerik var. Canlı dersler yapıyoruz ve kurs sonunda mentorluk görüşmesi yapıyoruz. Kursa katılan her bir öğrenciye, kurs süresince toplamda en az 4 saatlik bir zaman ayrılması gerekiyor. Bu nedenle kursun fiyatında bir indirim yapamıyoruz. Kurs ücretini tek seferde ödemek sizi zorlayacaksa, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Kursu satın almak için ekonomik durumum yeterli değil. Kursu bana hediye edebilir misiniz?

Bu kursa kayıtlı olan herkes, para ödeyerek kaydoldu. Kursu ücretsiz olarak kimseye vermedim. Satın alma formunda "Hediye Et" seçeneği mevcut. Çevrenizden birisi, arkadaşınız veya bir tanıdığınız kursu sizin için satın alabilir.

Bu kursu satın alırsam okulda verilen ödevlere veya projelere yardımcı olacak mısınız?

Hayır. Bu kursun sorumluluğu size çok iyi bir şekilde programlama öğretmek. Okulda verilmiş olan ödevler ve projeler bizim konumuz dışında olan şeyler. Onlar sizin sorumluluğunuz. Ayrıca bu eğitime katılırken okul düşüncesi kafanızdan uzaklaşmalı. Okul bizim için bir ölçüt değil. Aklınızda "Ben bu eğitimi alırsam okuldaki derslerim için faydalı olur." gibi bir düşünce olmasın. Aklınızda "Ben bu eğitimi alırsam programlama öğreneceğim." düşüncesi olsun.

Canlı derslerin formatı nasıl olacak?

Bir eğitimin en önemli kısımlarından bir tanesi de öğrencilerin sorularının cevaplanmasıdır. Buna ek olarak öğrenciyi doğru yönlendirmek ve öğrenci ile etkileşimde olmak eğitimin verimini artırır. İşte bu nedenle haftalık olarak yaptığımız canlı derslerde öğrencilerin sorularını cevaplandırıyoruz.

Yazılım geliştirici olmak için matematik bilgisi gerekli mi? Matematiğim kötü olsa bile yazılım geliştirici olabilir miyim?

Özellikle matemetik bilgisi gerektiren bir alanda(mühendislik uygulamaları vb.) çalışmadığınız sürece, matematik bilginizin iyi olması gerekmiyor. 1.Ünitenin 4.dersinde bu konu hakkında detaylıca konuşuyoruz.

İngilizcem iyi değil. Programlamaya başlamak için İngilizce bilmem gerekiyor mu?

Programlama öğrenmeye başlamak için İngilizce bilgisi gerekmiyor. Kursumuz Türkçe zaten. Ayrıca İngilizcenizin zayıf olması yazılım geliştirici olmanıza da engel değil. Kötü bir İngilizce ile de yazılım geliştirici olabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz. Ancak ilerleyen aşamalarda mutlaka İngilizcenin eksikliğini hissedersiniz. Çünkü siz kendinizi geliştirdikçe farklı farklı kaynakları incelemek isteyeceksiniz ve bu kaynaklar çoğunlukla İngilizce olacak. Bu nedenle eğer İngilizceniz iyi değilse, programlama ile beraber İngilizce çalışmanızı da tavsiye ederim.

Yazılım geliştirici olmak için üniversite mezuniyeti gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. Bu iş tamamen motivasyonlu bir şekilde çalışmaya bağlı.

Ödemeyi taksitli olarak yapabilir miyim?

Evet. Ödeme ekranında taksit seçeneği mevcut.

Ne kadar süre sonra uygulama geliştirebilir seviyeye gelebilirim?

Bu tamamen sizin ne kadar çalıştığınıza bağlı. Süre hakkında net bir şeyler söylemek zor elbette ancak yine de 1.Ünitenin 7.Dersinde bu konu hakkında detaylıca konuşuyoruz.

Bu kursta kod yazacak mıyız?

Elbette. Kursta çok fazla sayıda uygulama dersi olacak. Bu derslerde sürekli olarak farklı farklı soruları inceleyip kod yazacağız. Bu kurs uygulama derslerinin çok yoğun olduğu bir kurs.

WhatsApp