Fraud Blocker 1.Ünite başlangıç dersi
1.Ünite - 1.Ders

1.Ünite başlangıç dersi

Kursumuz süresince yeni bir üniteye başladığımızda bir "ünite başlangıç dersi" olacak. Bu derste ilgili ünitede işleyeceğimiz konulardan bahsedeceğiz.

1.ünitedeki amacımız kişilere kurs hakında bilgi vermek ve programlama ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplamak. Bu nedenle 1.ünitede aşağıdaki konulardan bahsedeceğiz.

  • Bu kurs neyin kursu? Kimlere yönelik? Niçin bir kursa gidilir?

  • Matemetik, ingilizce ve üniversitenin programlama öğrenme sürecindeki önemi nedir?

  • Bu kursun programlama öğrenme sürecindeki rolü nedir?


Bu ünite ilk ünite olduğu için bu derste kursun geneli hakkında da söylemek istediğim bazı önemli şeyler var. Sırasıyla onlardan bahsedecek olursam;

1-) Tüm dersleri sıra ile atlamadan izleyin. Çünkü konuları işleyiş şeklimiz birbirleri ile bağlantılı.

2-) Kursa başladıktan sonra uzun aralar vermeyin. Yani şunu demek istiyorum; kursa başladınız 1 hafta geçti ve 3.üniteye geldiniz diyelim. Tam bu noktada uzun süreli (2-3 hafta) bir ara verirseniz, daha sonra kursa kaldığınız yerden devam etmek istediğinizde, baştaki konuları unutma ihtimaliniz var. O nedenle bir rutininiz olsun. Başlayın ve planlı bir şekilde bitirin.

3-) Kurs süresince sistematik ve detaylı bir anlatım tarzımız olacak. Yavaş ve tane tane konuşacağım. Canlı olmayan, insanların sonradan izleyeceği bir eğitim hazırlanırken en yavaş anlayan kişi dikkate alınarak hazırlanmalı. Üstelik bu bir başlangıç kursu. Kursa katılan kişilerin konu hakkında bilgisi olmadığını, olsa dahi çok az bir bilgisi olduğunu varsayıyoruz. İşte bundan dolayı kursta yavaş bir anlatım şeklimiz olacak. Ben videoları varsayılan hızda izlemenizi tavsiye ederim. Ancak siz yine de dersin hızını artırmak isterseniz, video oynatıcının sağ alt kısmında bulunan ikonuna basarak video hızını değiştirebilirsiniz. Yine aynı ikon üzerinden videonun görüntü kalitesini değiştirmeniz de mümkün.

4-) Kursta yer alan örnek uygulamaların tamamını kendiniz de yapmaya çalışın. 3-4 satır kod dahi olsa, kendi kendinize onu yazmaya çalışmanız size çok büyük fayda sağlayacak. Mümkünse dersleri bilgisayar başında izleyin ki, elinizin altında klavye olsun.

5-) Bazı derslerde videonun altında o derse ilişkin ders notu da yer alacak. Eğer ki videonun altında derse ilişkin yazılı açıklamalar veya notlar varsa, videoyu izledikten sonra tüm yazılı içeriği de okuyun lütfen.

WhatsApp