Fraud Blocker Bu kurs neyin kursu ve neyi hedefliyor?
1.Ünite - 2.Ders

Bu kurs neyin kursu ve neyi hedefliyor?

Toplam ünite sayısı ile ilgili açıklama

Kursu ilk oluşturmaya başladığım dönemlerde, müfredatı 3 üniteden oluşacak şekilde planlamıştım. Bu plana göre programlamaya ilişkin tüm konu anlatımlarını ve uygulamaları 3.ünitede işleyecektik. Bundan dolayı videoda kursun 3 bölümden oluşacağını söyledim. Ancak zaman ilerledikçe kafamda oluşturduğum müfredat değişti. Tüm konuları tek bir üniteye koymak istemedim. Konuları gruplayıp o şekilde ünitelere ayırırsam daha faydalı olacağını düşündüm. Kursumuz toplam 10 üniteden oluşacak.

Merak eden arkadaşlar için kısaca müfredat oluşturma sürecinden bahsedeyim. Bir eğitim oluşturmaya karar verdiğinizde müfredatı belirlemek en zor kısımlardan bir tanesi. Ben şöyle bir yol izliyorum; kursta ele alacağım konuları ana başlıklar halinde kafamda belirliyorum. Ancak bu konular kaç dersten oluşacak, hangi sıra ile dersler işlenecek vb. şeylere hemen karar vermiyorum. Sırası geldikçe konuları tek tek ele alıyorum ve işte o zaman ilgili konu için ne kadar detaya gireceğime, kaç dersten oluşacağına, nasıl bir anlatım yapacağıma vs. karar veriyorum.


Kişinin programlamaya/yazılıma olan ilgisini test etmek

Videoda da belirttiğimiz gibi bu kursun amaçlarından bir tanesi de insanların yazılım geliştirme konusuna olan ilgilerini test etmek. Günümüzde farklı meslek gruplarından pek çok kişi, aslında yazılım geliştirme alanında çalışmak istediğini veya bu alana ilgi duyduğunu söylüyor. Zaman geçtikçe yazılım/programlama konusu bu kişilerin aklında daha fazla yer ediniyor. Çünkü bu konu sürekli olarak ertelenen bir konu haline geliyor. Hani "içinde ukde kalmak" diye bir deyim vardır. İnsan bir şeyi yapamazsa veya yapmayı denemezse sürekli olarak o şey insanın aklında kalır. Buradaki durum tam olarak bu.

Ancak burada unutulan bir ihtimal var. O da şu ki; yazılım geliştirme işi sizin kafanızda hayal ettiğiniz gibi bir iş olmayabilir. Yazılım geliştirmeye/programlamaya yeterince ilginiz de olmayabilir. İşin içine girmeden, bir başlangıç yapmadan bunların farkında olamazsınız. Bu iş büyük oranda, yapılan işten keyif alındığı müddetçe sürdürülebilir olan bir iş. Yüksek motivasyon gerektiren bir iş.

İşte bundan dolayı bu kursun amaçlarından bir tanesi de ilgiyi test etmek. Kursta yaptığımız örnek uygulamalar size keyif verecek mi? "Evet ben bu işi sevdim." diyebilecek misiniz? Bunlar son derece önemli sorular.

WhatsApp